pondelok 22. mája 2017

SK-NIC: Testovanie nového systému
Z dôvodu bezpečného prechodu na nový systém správy národnej domény .sk sa členovia Komisie pre správu národnej domény .sk rozhodli posunúť definitívny prechod a platnosť nových pravidiel na začiatok septembra t.r.

Slovensko má jeden z najliberálnejších prístupov, ktorý umožňuje stať sa registrátorom každej právnickej osobe. Aj vďaka tomu máme u nás takmer 6 tisíc registrátorov, kým v susednom Česku je ich len 40. Plánovaná zmena je skutočne rozsiahla, pričom nový systém v súčasnosti aktuálne otestovalo približne 5% registrátorov. Viacerí pritom ešte nie sú pripravení na nový systém, alebo majú významné obavy zo stihnutia všetkých úkonov.

Nové pravidlá sprehľadnia životný cyklus domén .sk a zabránia tak špekulatívnym nákupom domén. Zároveň odstraňujú množstvo administratívnej záťaže a mnohé právomoci z SK-NICu prenášajú na samotných registrátorov. Tí nebudú platiť žiaden ročný poplatok, pri registrácii zaplatia len jednorazovo 200 eur. SK-NIC prichádza s vylepšeniami aj pre samotných držiteľov domén. Firmy aj jednotlivci si budú môcť napr. zaregistrovať internetovú adresu až na 10 rokov dopredu. Úplne sa ruší aj poplatok za zmenu registrátora a držiteľa. K jednej z najzásadnejších zmien, zníženiu cien domén, pristúpil správca národnej domény už v septembri minulého roku.