streda 13. novembra 2019

Upozorňujeme: Nové nebezpečné telefonáty

Mobilný operátor 4ka zachytil najmasívnejší pokus o podvodné volania zo zahraničia. Na rozdiel od pokusov v minulosti podvodníci použili novú, sofistikovanú schému a ľudí sa snažili oklamať prostredníctvom oznamu v českom jazyku.

Kým doteraz neznáme čísla z exotických krajín iba prezváňali, v najnovšom útoku sa po prijatí hovoru ozve príjemný ženský hlas, ktorý v češtine naliehavo oznámi: „Ahoj. Toto je volanie od rodiny a priateľov, prosím, pozorne počúvajte. Rodina alebo priateľ požiadali o tento hovor. Táto služba je zdarma na použitie. Budeme vás teraz prepojovať, prosím, neskladajte tento hovor. Ďakujem.“ Za tento hovor, keďže je prichádzajúci, zákazník neplatí. Podvodníci to však majú premyslené, telefonát je následne akoby prerušený a dôverčivý zákazník, často v obave, kto z rodiny či známych mu volal, sa ozve späť. Ale keďže tu už ide o hovor do exotických krajín, často na čísla v 4. zóne, minúta takéhoto volania môže stáť až 4 eur.

„Hneď ako sme zaregistrovali tento útok, keď v pondelok 11.11. večer automaty obvolávali tisíce našich zákazníkov, sme okamžite zablokovali hovory z krajín, odkiaľ útok prichádzal. Ide o bezprecedentne najmasívnejší útok v histórii operátora“, hovorí  Patrik Kollaroci. Po okamžitom zákroku operátora boli zablokované hovory z nasledujúcich krajín: Gabon, Guyana, Zimbabwe, Nauru, Cookove ostrovy a niektoré regióny Bosny a Hercegoviny.

Opäť teda upozorňujeme, aby ste boli obozretní, najmä ak sa na displeji telefónu objaví číslo s inou zahraničnou predvoľbou. Ak podobný hovor neočakávate, navyše je z exotickej krajiny, neprijímajte ho a najmä nevolajte naspäť. Upozornite na podobné prípady aj svojich rodinných príslušníkov, najmä deti, ak už používajú mobilný telefón.