štvrtok 23. júla 2020

Novinka: Aplikácia Horská záchranná služba

S novou aplikáciou Horská záchranná služba si v prípade núdze privoláte pomoc jedným tlačidlom, zdieľate svoju polohu so záchranármi a máte prehľad o počasí, výstrahách a dôležitých miestach v horách kdekoľvek na Slovensku. Výhodou je jej medzinárodné uplatnenie. Privolať si s ňou pomoc dokážete v slovenčine aj v Maďarsku či Rakúsku a, samozrejme, funguje to aj obrátene. Unikátna funkcia elektronická kniha vychádzok je technologickou novinkou v rámci celej Európskej únie. 

Predchádzajúcu záchranársku aplikáciu si stiahlo vyše 65-tisíc používateľov. Turisti sa vďaka novej aplikácii dokážu okamžite spojiť so záchranármi - jediné kliknutie na tlačidlo Privolať pomoc ich okamžite spojí s tiesňovou linkou HZS. Ak nemôžu pre úraz hovoriť, alebo sú nepočujúci, komunikovať so záchranármi môžu aj prostredníctvom chatu alebo SMS správ. Nová aplikácia je výraznou pomocou aj pre samotnú Horskú záchrannú službu. Podľa jej štatistík počet zásahov z roka na rok pribúda, pričom najčastejšie ide o prípady, keď sa turisti stratia v horách. „Za posledných 10 rokov evidujeme nárast žiadostí o pomoc o 182 percent, z čoho takmer štvrtinu tvoria zablúdenia alebo uviaznutia ľudí v horskom teréne, čo je alarmujúci stav. Bez moderných nástrojov by pomoc bola veľmi náročná, hlavne z časového hľadiska", upozorňuje Jozef Janiga. Ak sa v horách stratíte, záchranári vás vďaka GPS lokalizácii v teréne ľahšie nájdu alebo vám poradia, ako sa dostať späť na turistický chodník. Okrem toho aplikácia obsahuje aj ďalšie užitočné funkcie. Dohľadať si jednoducho viete najbližšie stredisko Horskej záchrannej služby, záchrannú stanicu, stanicu s defibrilátorom či najbližšiu horskú chatu.

V aplikácii si môžete vyplniť vaše plánované turistické trasy, ako aj predpokladaný čas vášho návratu. Po uplynutí stanoveného času vám príde upozornenie na úspešné potvrdenie cieľa. Ak naň nezareagujete, bude automaticky odoslané upozornenie na osobu, ktorú v aplikácii uvediete ako kontaktnú pre prípad núdze. „V poslednom čase sa stretávame s návštevníkmi, ktorí sa pohybujú po horách sami. Práve pre nich je určená kniha vychádzok a túr. Ide vlastne o virtuálnu knihu, v ktorej si môžu turisti zadať cieľ a čas návratu a v prípade potreby aplikácia informuje o problémoch blízku osobu alebo HZS", vysvetľuje Jozef Janiga. Turisti nájdu v aplikácii aj aktuálne výstrahy a upozornenia pre konkrétne turistické oblasti na území Slovenska, taktiež informácie o uzavretí chodníkov či zhoršení turistických podmienok na trase, napríklad z dôvodu popadaných stromov či nespevneného chodníka, a ak je to možné, aj o vhodnej obchádzke alebo alternatívnej trase. Rovnako tu nájdete aj inštruktáž, ako správne podať prvú pomoc.

Aplikáciu je možné zadarmo stiahnuť v App Store alebo Google Pay.