štvrtok 29. marca 2018

Radíme: Alkohol za volant nepatrí ani počas sviatkov

Ak polícia zistí u vodiča prítomnosť alkoholu, môže mu odobrať vodičský preukaz a uložiť pokutu. Pri vysokom promile môže dokonca previnilca súd poslať za mreže. Horšie však je, ak vodiča polícia nezastaví a ten spôsobí dopravnú nehodu. 

Negatívny vplyv môže mať aj zvyškový alkohol. „Ak teda plánujete počas veľkonočných sviatkov ísť na pondelkovú šibačku, kde sa nevyhnete konzumácii alkoholu, naplánujte si vopred spôsob, ako sa budete bezpečne premiestňovať. Využite MHD, taxík, alebo choďte pešo. Ak ide na šibačku partia autom, je dobré dopredu sa dohodnúť, kto bude šoférovať", odporúča Jana Shepperd zo združenia, ktoré s políciou spolupracuje na preventívnej akcii zameranej proti alkoholu za volantom. Sankcie za nezodpovedné správanie sa môžu vyšplhať až na 1.216,5 eur. Suma zahŕňa nielen pokutu, ale aj poplatok za potvrdenie od psychiatra, odborné poradenstvo u psychológa a skúšku na dopravnom inšpektoráte. Zároveň môže polícia vodičovi zadržať vodičský preukaz až na tri roky. Ak alkohol nameraný v dychu presiahne jedno promile, previnilcovi hrozí dokonca väzenie.

Trvalé následky na zdraví či dokonca strata života sa však nedajú vyčísliť. Riaditeľ odboru dopravnej polície Ján Ignaták dopĺňa, že takmer štvrtinu dopravných nehôd počas veľkonočných sviatkov zavinia vodiči pod vplyvom alkoholu. Oddelenie bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR vysvetľuje, aký vplyv má alkohol na schopnosti vodiča: spôsobuje stratu sebakontroly a veľa vodičov sa vtedy mylne domnieva, že jazdí bezpečne. Alkohol zhoršuje reakčný čas vodiča, jeho koordináciu a motoriku. Znižuje ostrosť zraku, zužuje videnie a spôsobuje tak rozostrené vnímanie situácie na ceste, čím vážne ohrozuje životy ostatných účastníkov cestnej premávky. Alkohol zároveň spôsobuje impulzívnejšie a riskantnejšie správanie, obzvlášť u mladých vodičov.

Na odbúranie alkoholu z 3 veľkých pív potrebuje muž vážiaci 85 kg asi 8 hodín. Žena vážiaca 60 kg potrebuje na odbúranie alkoholu z 2 veľkých pív približne 9 hodín. Podľa BECEP s koncentráciou alkoholu v krvi sa zvyšuje aj pravdepodobnosť dopravnej nehody. Pri 0,5 promile je táto pravdepodobnosť o 100% vyššia ako u vodiča, ktorý nepil a pri 0,8 promile je to až o 400%.