piatok 17. decembra 2021

e-Podpis: Rastúci záujem

Rok 2021 priniesol podľa spoločnosti Disig aj vďaka pretrvávajúcej pandémii väčšiu odvahu v zavádzaní riešení na elektronické podpisovanie. Týka sa to finančného sektora (banky a poisťovne), ale aj energetiky či stavebníctva. Celkovo tento počet vzrástol o stovky nových záujemcov oproti obdobiu pred pandémiou.

Firmy si uvedomujú, že manažované riadenie e-dokumentov môže byť riešením, s ktorým si ľahšie udržia kontakt so svojimi klientami aj obchodnými partnermi. Okrem toho dokážu znížiť svoje náklady na papier, tlač, poštu či kuriérov, ale najmä na spracovanie a digitalizáciu papierových dokumentov. Nezanedbateľné je aj zníženie počtu stratených papierových zmlúv. Narástol tiež záujem o nadstavbu nad tzv. klasickými „podpisovačmi“. V portálovom riešení pre elektronické podpisovanie dokumentov si dokážu riadia tok e-dokumentov a sledovať ich aktuálny stav. Medzi ďalšie často implementované riešenia patril aj archív na dlhodobú overiteľnosť elektronických podpisov a zachovanie integrity dokumentov.

Elektronické podpisovanie v mobilnej aplikácii sa na Slovensku zatiaľ len rozbieha. Do konca novembra 2021 bolo vydaných vyše 1.000 certifikátov na elektronický podpis do mobilných zariadení.