utorok 8. februára 2022

Aktuálne: Viac ako 60 % rodičov chce byť lepším vzorom

Možnosti, ako zostať v digitálnom kontakte, sú dnes neobmedzené – od vzťahov na diaľku cez pracovné videokonferencie až po vzdelávanie prostredníctvom e-learningových platforiem. Avšak viac času, ktorý trávime on-line, so sebou prináša aj výzvy – najmä pokiaľ ide o IT bezpečnosť a ochranu údajov. Tohtoročné motto pre Deň bezpečného internetu znie Spoločne za lepší internet so zameraním predovšetkým na bezpečnosť detí a mladých ľudí na internete, ako aj na aktívnu podporu vedomého prístupu k bezpečnosti údajov.

Do akej miery formuje téma „digitálnych návykov“ každodenný život rodín, ukazujú výsledky štúdie spoločnosti Kaspersky (september 2021, vyše 11.000 rodičov s deťmi vo veku od 7 do 12 rokov, z toho približne 1000 respondentov v Spojenom kráľovstve, Francúzsku a Nemecku a po 500 v Argentíne, Brazílii, Čile, Kolumbii, Egypte, Malajzii, Mexiku, Nigérii, Peru, Rusku, Saudskej Arábii, Singapure, Južnej Afrike, Turecku, Spojených arabských emirátoch a Spojených štátoch amerických). Až 39 % opýtaných rodičov dalo prvé digitálne zariadenie svojim deťom vo veku sedem a menej rokov. Pritom 7 z 10 detí trávi s digitálnym zariadením viac ako dve hodiny denne a približne 2 z 10 dokonca viac ako päť hodín denne. Vplyv rodičov na digitálne návyky ich detí sa často podceňuje. Podľa štúdie spoločnosti Kaspersky sa však dá zmerať: deti, ktorých rodičia sa pri jedle nezaobídu bez smartfónov, trávia denne o 39 minút viac času používaním svojich elektronických zariadení. Ak rodičia často hlasno telefonujú na verejnosti, u ich detí to predstavuje extra 53 minút používania ich zariadení. Hoci takmer všetci rodičia by chceli používanie zariadení u svojich detí regulovať, jasná väčšina (61 %) opýtaných priznala, že nie vždy sú pri používaní digitálnych zariadení pozitívnym vzorom.

Tipy na zodpovedné používanie elektronických zariadení
  • Byť s dieťaťom od začiatku: Čím skôr začnú deti používať internet, tým je dôležitejšie, aby ich sprevádzali rodičia. To je najlepší spôsob, ako im včas a na príkladoch vysvetliť, kde na ne na internete číhajú nebezpečenstvá a prečo niektoré veci, ako napríklad osobné údaje, na internete nezverejňovať.
  • Používať sociálne siete s rozvahou: Pre rodičov aj deti platí zlaté pravidlo: „Skôr než niečo napíšete a zverejníte, použite hlavu“. Pred zverejnením príspevku si premyslite, kto môže mať prístup k informáciám, ktoré sa chystáte zdieľať, a aký dojem zanechajú.
  • Stanoviť si hranice: Deti potrebujú istú štruktúru. To zahŕňa stanovenie hraníc primeraných veku dieťaťa pre používanie digitálnych zariadení, či už z hľadiska času alebo obsahu. Inštalácia rodičovskej kontroly predstavuje cennú podporu.
  • Byť dieťaťu vzorom: Pravidlá sú užitočné len vtedy, ak ich všetci dodržiavajú; to platí aj pre dospelých členov rodiny.
  • Byť on-line nie je jediná vec v živote: Ak sa dištančná výučba alebo práca z domu stanú neustálou námahou, je mimoriadne dôležité naplánovať si internetové prestávky – môže ísť o stretnutie s rodinou, ale aj o cvičenie na čerstvom vzduchu. Pomôže vám to vyčistiť si hlavu a uvoľniť sa.
Na stránke Kaspersky #ShareAware Hub (dostupnej v angličtine) je dostupný aj kvíz #ShareAware, vďaka ktorému viete zistiť, aký ste typ internetového používateľa; môžete tiež získať odporúčania týkajúce sa využívania digitálnych médií, ktoré sú prispôsobené vašim individuálnym silným a slabým stránkam.