utorok 8. februára 2022

Radíme: Urobte si poriadok vo financiách

S rastúcou infláciou je vhodné nastavenie rozpočtu oveľa dôležitejšie než v minulosti. Nejde pritom len o stúpajúce náklady spojené so zvyšujúcimi sa cenami energií, potravín a služieb, ale aj o to, ako napríklad naložiť s peniazmi, ktoré máte k dispozícii. Takisto je rozumnejšie lepšie plánovať nákup finančne nákladnejších položiek, akými sú drahšie elektrospotrebiče, zaradenie do bytu či auto. Ideálne je, ak si môžete dopredu povedať, kedy budete nakupovať a ako to budete financovať. 

Potreba veľkého upratovania v rozpočtoch úzko súvisí aj s tým, v akej situácii sa ocitá väčšina Slovákov. Podľa reprezentatívneho prieskumu spoločnosti STEM/MARK pre Home Credit z konca minulého roka sú finančné očakávania mnohých Slovákov v roku 2022 skôr pesimistické. Osem z desiatich počíta s tým, že sa im zvýšia náklady na chod domácností, pričom väčšina z nich očakáva nárast od 40 do 120 eur mesačne. Na druhej strane, takmer 60 percent opýtaných neráta s tým, že by sa ich príjmy v tomu roku zvýšili. Prvým krokom je zostavenie si rodinného rozpočtu, či už si to jednoducho spísať na papier, v exceli alebo pomocou na to určených aplikácií. Nejde pritom však len o zoznam bežných príjmov a výdavkov, dobré je v rámci rozpočtu myslieť a zodpovedať aj tieto otázky:
  • Koľko máte bežných a sporiacich účtov a pôžičiek?
  • Aké sú vaše pravidelné výdavky?
  • Na čo míňate najviac, či sú to náklady spojené s bývaním, stravovaním, oblečením, vzdelávaním,
  • voľnočasovými aktivitami či rôznymi službami?
  • Aké sú vaše pravidelné príjmy a ktoré z nich sú zaručené každý mesiac?
  • Máte rezervu na neočakávané výdavky?
Najdôležitejšou informáciou je, či máte vyššie príjmy než výdavky. Ak by ste si napríklad v budúcnosti chceli vziať pôžičku, rozdiel medzi vašimi príjmami a výdavkami by mal stačiť na pokrytie mesačnej splátky. Zamyslite sa nad tým, či nemáte príliš veľa bežných alebo sporiacich účtov, ktoré nepotrebujete a platíte za ne zbytočné poplatky. Niekedy sa oplatí spojiť všetkých členov domácnosti pod jeden účet. Potom si urobte revíziu svojich debetných alebo kreditných kariet a povedzte si, ktoré z nich skutočne používate, aby ste za ne neplatili, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Ďalším aspektom je kontrola všetkých úverov. Koľko pôžičiek máte, ako dlho ich bude musieť splácať a koľko ešte budete musieť zaplatiť? Stojí za to zvážiť, či máte dostatok peňazí na pokrytie všetkých splátok úverov, alebo či sa vám skôr neoplatí požiadať o konsolidáciu, t. j. spojenie všetkých úverov do jedného a ušetriť tak okrem iného aj na poplatkoch. Niekedy je tiež vhodný čas na predčasné splatenie celého úveru. Spojiť sa dajú úvery, kreditné karty, kontokorenty, lízingy a často aj mikropôžičky. Aj konsolidované úvery sa bežne poisťujú pre prípad náhlej neschopnosti splácania počas choroby alebo náhlej straty zamestnania.

Výdavková časť rozpočtu sa v súčasnosti veľmi mení. Rastúce ceny často znamenajú to, že aj keď ste vlani dokázali ušetriť niekoľko desiatok či stoviek eur mesačne, tento rok táto úspora v dôsledku inflácie mizne. Preto je potrebné zamerať sa viac na výdavkovú stránku rozpočtu a hľadať rezervy, kde môžete ušetriť. V prípade bežných nákladov, kam patria účty za bývanie, domácnosť, energie, dopravu, telefón či internet, zrejme veľa priestoru na rezervu nenájdete. Na druhej strane sa ale dá ušetriť na nákupe oblečenia, športového vybavenia alebo elektrospotrebičov a iných mimoriadnych výdavkov, ktoré sa dajú kúpiť aj z druhej ruky, alebo sa môžu nájsť ich lacnejšie alternatívy. Samozrejme, niektoré výdavky sa nedajú naplánovať. Ak sa pokazí práčka, chladnička, auto alebo mobilný telefón, často ide o nepostrádateľné veci, ktoré si zvyčajne vyžadujú okamžitú výmenu alebo rýchlu kúpu. Nie vždy je však k dispozícii potrebná hotovosť, preto je nutné vziať si pôžičku. „Stále radíme ľuďom, aby si zobrali úver od prevereného poskytovateľa, ktorý má licenciu Národnej banky Slovenska. Dodržiavajte jednoduché pravidlo, podľa ktorého by doba používania predmetu mala byť dlhšia ako doba splácania požičaných peňazí. Mesačný rozdiel medzi príjmami a výdavkami by mal pokryť splátku. Pri pôžičkách sa nepozerajte len na úrokovú sadzbu, ale predovšetkým na RPMN - čo je ročná percentuálna miera nákladov a udáva celkové náklady na pôžičku", radí Miroslav Zborovský.