streda 16. februára 2022

Radíme: Preveriť treba motor aj elektroniku

Mohlo by sa zdať, že kupovať jazdené auto v zimnom období nie je tým správnym krokom, keďže najmä v horských oblastiach bývajú na cestách záveje, aj v nížinách je častá poľadovica, motor aj ďalšie komponenty auta pracujú pod väčším tlakom a vozidlo je vystavené veľkej záťaži. Opak je ale pravdou, pretože takéto nepriaznivé podmienky pre jazdu oveľa viac preveria prípadné vady na kupovanom ojazdenom aute. To sa teda dá lepšie otestovať práve v zimnom období.

Každý motorista by si mal pred kúpou auta, a to nielen v rámci testovacej jazdy, preveriť čo najširšie spektrum funkcií vybratého vozidla. A kedy inokedy je na to vhodnejšie doba ako práve v zime? Prvé, na čo sa potenciálny zákazník vizuálne zameria, je pochopiteľne predovšetkým karoséria. Extrémne nízke zimné teploty si na laku môžu vybrať svoju daň vo forme menších prasklín či korózie, obzvlášť pokiaľ ide o automobil, ktorý si toho už pamätá viac. Je preto dôležité si lak na vozidle podrobne skontrolovať. Zrejme najväčšiu pozornosť je však potrebné venovať motoru. Staršie motory postupom času predovšetkým horšie „žhavia“ a práve v zimnom období je možné túto vadu ľahšie odhaliť. Vlastne už pri pokuse automobil naštartovať môže byť tento problém evidentný. Niektoré súčiastky je potom nutné vymeniť. Rovnako je dobré overiť funkčnosť štartéra a akumulátora, ktoré sú pochopiteľne základným predpokladom na to, aby bolo možné auto uviesť do prevádzky. Skryté problémy môže mať aj elektronika, ktorú práve akumulátor vozidla napája. Stále viac vozidiel v dnešnej dobe disponuje širokou paletou elektroniky, preto je dobré si skontrolovať aj funkčnosť sťahovania okien, klimatizácie, stieračov, centrálneho zamykania či elektrického otvárania batožinového priestoru a mnoho ďalších prvkov výbavy.

Pokiaľ si chcete vozidlo prezrieť naozaj starostlivo, odborníci radia zamerať sa nielen na jeho podstatné komponenty, ale aj na ďalšie detaily, ktoré môžu všeličo odhaliť. Do celkového zoznamu patrí napríklad hladké otváranie všetkých dverí a kapoty, praskliny skiel, podozrivý zápach, stav tesnenia dverí, či trebárs aj funkčnosť prípadného pohonu 4x4. „Ak si automobil kupujete na ulici, budete mať kontrolu vozidla značne zníženú. Veľké autocentrá vám umožnia automobil prezrieť si na zdviháku aj s vlastným mechanikom a ponúknu vám dostatočne dlhú testovaciu jazdu, kedy najlepšie overíte vlastnosti vozidla v prevádzke,“ dopĺňa Karolína Topolová. Zimná prehliadka teda môže v rámci kontroly vozidla zákazníkovi výber automobilu nielen uľahčiť, ale aj mu ušetriť potenciálne starosti a finančné náklady spojené s opravami v budúcnosti.