štvrtok 24. marca 2022

SR: Prvá fotka bábätka

Zaujímavý projekt Prvá fotka bábätka sa aktuálne realizuje  v desiatich nemocniciach na Slovensku a ročne sa rodičom predčasne narodených detí takto odovzdá 1.000 fotiek s povzbudivým nápisom: „Gratulujeme, narodil sa vám bojovník!“

Predčasný pôrod znamená, že bábätko nie je pripravené na život vonku. Úloha neonatológov preto od prvých momentov spočíva v poskytnutí špeciálnej a intenzívnej starostlivosti bábätku, v zabezpečení jeho životných funkcií a v riešení prípadných ťažkostí. Závažnosťou celej situácie sa stráca krása prvého stretnutia matky so svojím dieťatkom, keďže mamy po predčasnom pôrode svoje dieťa nevidia bezprostredne po jeho príchode na svet, ale na túto chvíľu musí mama čakať niekoľko hodín až dní, keď to zdravotný stav bábätka a jej samotnej, umožňuje. OZ malíček preto v roku 2015 prišiel s projektom Prvá fotka bábätka s cieľom zblížiť rodičov s ich dieťatkom a byť ich prvým kontaktom na diaľku vo chvíľach dočasného odlúčenia. „Kartička s fotkou ich bábätka, ktorú mamy na pooperačnom oddelení dostávajú z rúk ošetrujúcich doktorov ich bábätka spolu so základnými informáciami o svojom bojovníkovi, im pomáha prekonať náročné chvíle po predčasnom pôrode. Táto fotografia navyše zmierňuje pocit odlúčenia a zhmotňuje chvíle počiatkov materstva, kým zdravotný stav dovolí mamičke ísť za jej dieťatkom osobne,“ približuje filozofiu projektu Ľubica Kaiserová. Skúsenosti rodičov od začiatku fungovania tejto praxe na oddeleniach sú, podľa jej slov, mimoriadne pozitívne, keďže prostredníctvom neho sa v prenesenom význame rodičom posiela aj sila, viera, nádej a odhodlanie bojovať v náročných prvých chvíľach po predčasnom pôrode a v prípade mám pomáhajú aj v podpore mliekotvorby, ktorá je u predčasne narodených detí mimoriadne dôležitá. 

Projekt je úspešne zavedený vo všetkých šiestich perinatologických centrách na Slovensku: v Bratislave, Nových Zámkoch, Banskej Bystrici, Prešove, Košiciach i v Martine. Funguje aj na štyroch neonatológiach: v Humennom, Poprade, v Trenčíne a na Kramároch. Tisícke párov rodičov tak každý rok lekári a lekárky spolu s prvou informáciou o bábätku prinášajú aj niečo, čo si väčšina z nich uchová po celý život - neoceniteľnú pamiatku na prvé hodiny života ich bojovníka. Kartička obsahuje okrem fotky a nápisu aj týždeň, v ktorom sa dieťatko narodilo, pôrodnú váhu predčasne narodeného bábätka, z ktorých mnoho nedosahuje ani 1 000 g, a dĺžku novorodenca. Pôvodné fotoaparáty nahradili tablety a vreckové́ tlačiarne, prostredníctvom ktorých zdravotník bábätko odfotí a následne je možné fotografiu kedykoľvek vytlačiť̌.