streda 20. apríla 2022

IT: Stratili ste svoje dáta?

Používatelia majú najväčšie obavy z krádeže citlivých dát, phishingových útokov a ransomvéru. Výsledky pravidelného prieskumu Cyber Protection Week poukazujú na množiace sa počty prípadov straty osobných či pracovných dát, ale tiež rastúcu popularitu cloudového zálohovania. Už takmer tri štvrtiny IT používateľov muselo niekedy obnovovať svoje dáta zo zálohy a viac ako polovica v roku 2021 nenávratne stratila svoje dáta, či už z dôvodu ľudskej chyby, zlyhania systému, straty zariadenia alebo malvérového útoku. 

Obavy bežných používateľov z kybernetických útokov vlani vzrástli, hoci ich zálohovacie návyky sa príliš nezmenili. Napríklad iba jeden z desiatich zálohuje každý deň, pričom celých 34 % iba raz mesačne a 41 % zálohuje nepravidelne alebo vôbec. Zistenia Acronis, ktoré vyplývajú z odpovedí na otázky položené viac než 6.200 IT používateľom a IT manažérom z 22 krajín celého sveta, tiež popisujú medzery v oblasti IT bezpečnosti. Napríklad 43 % z nich aktualizuje svoje systémy najskôr po týždni od ich vydania. Takmer polovica si nie je istá, či ich bezpečnostné nástroje ich ochránia pred súčasnými hrozbami. Hoci sa správne obávajú phishingových a ransomvérových útokov, dostatočnú pozornosť nevenujú ďalším hrozbám, ako napríklad DDoS alebo cryptojackingu.

Najzaujímavejšie dáta prieskumu:
  • Až 56 % bežných používateľov (alebo ich rodinní príslušníci) stratilo v roku 2021 nenávratne svoje dáta, z toho 30 % raz, 21 % viac ako raz až 5-krát a 5 % dokonca viac ako 5-krát. Len 44 % bežných užívateľov vlani nestratilo svoje dáta vôbec.
  • Už 39 % používateľov muselo niekedy obnovovať svoje dáta, 33 % viackrát a len 28 % nemuselo zatiaľ obnovovať vôbec.
  • Obnovou dát strávilo 6 % používateľov viac než celý deň, 15 % menej než deň, 46 % menej ako polovicu dňa a 33 % menej než hodinu.
  • Iba 10 % používateľov zálohuje svoje počítače či mobilné zariadenia každý deň, 37 % pravidelne a celých 43 % nepravidelne či vôbec.
  • Ak ide o úložiská, už 54 % používateľov zálohuje do cloudu, čo je dvojnásobok údaja z roku 2019, t. j. pred pandémiou. Úmerne s tým sa na takmer polovicu znížilo využívanie lokálnych úložísk (na 33 %) a najviac odporúčané hybridné zálohovanie robí 12 % používateľov.
  • Používatelia sa najviac obávajú krádeže dát kreditných kariet, identity a hesiel (65 %), malvérových útokov (59 %), phishingu (49 %) a ransomvéru (42 %). Naopak, nemajú dostatočnú predstavu o hrozbách cryptojackingu (iba 26 %), DDoS rizikách (20 %) a útokoch na domáce a IoT zariadenia (19 %).