štvrtok 30. júna 2022

Ransomvér: Až pätina organizácií zažije výpadok

V priebehu posledných 12 mesiacov zaznamenalo výpadok prevádzky v dôsledku ransomvérového útoku 20 % respondentov lokálneho prieskumu Acronis. Ransomvérovému útoku čelila zhruba polovica českých a slovenských organizácií, tretina útok dokázala odraziť, v ostatných prípadoch, bohužiaľ, došlo k zašifrovaniu dát a výpadkom prevádzky.

Ak sa organizácia stane terčom takého útoku, má niekoľko možností, ako sa vyhnúť najhoršiemu. Môže ho napríklad úplne bez následkov odraziť s využitím antimalvéru či špeciálnej ochrany proti ransomvéru. Ak už dôjde k zašifrovaniu dát, stále môžu rýchlo obnoviť prevádzku pomocou disaster recovery či funkčných záloh. Ak ale zlyhajú aj zálohy, potom musí organizácia čeliť dlhodobému výpadku prevádzky so všetkými dôsledkami. Preto IT správcovia odporúčajú, aby sa špeciálna pozornosť venovala nielen ochrane ostrých dát ale aj ochrane záloh.

Najzaujímavejšie zistenia prieskumu zahŕňajú:
• 47 % organizácií sa v posledných 12 mesiacoch vôbec nestretla s ransomvérom, 33 % útok odrazila, u 18 % došlo k zašifrovaniu a krátkodobému výpadku, u 2 % došlo k zašifrovaniu a dlhodobému výpadku.
• Podľa 61 % opýtaných IT správcov je najdôležitejším faktorom ochrany dát funkcia nezmeniteľnosť záloh, 34 % uviedlo aktívnu self-defense ochranu backup systému a 30 % umiestnenie záloh v cloude.
• 93 % IT odborníkov zmienilo Windows systémy ako platformu, na ktorú sú najviac vedené podobné útoky. Konkurenčný macOS uviedlo iba 5 % IT správcov.