pondelok 13. marca 2017

Radíme: Ako nestrácať veci a nezabúdať
Človek strávi denne v priemere desať minút tým, že niečo hľadá. Za rok sa takto nazbiera neuveriteľných šesťdesiat hodín zúfalého pobehovania a hľadania. A to je akoby ste si nechali ukradnúť jeden celý víkend...

Podľa psychológov na to, aby si mozog zapamätal nejakú činnosť (napríklad, kam sme odložili peňaženku), musí si byť človek v danej chvíli vedomý svojej činnosti.  Problém je, že veľa vecí vykonávame podvedome a automaticky, napr. vypíname spotrebiče či zamykáme dvere. Okrem toho často myslíme a robíme niekoľko aktivít súčasne. Multitasking je nepriateľ pamäti. Ľudia často bezradne hľadajú svoje auto na parkovisku, pretože pri parkovaní už mysleli na to, čo treba kúpiť v obchode, alebo sa v duchu pripravovali na pracovné stretnutie.

Zbaviť sa týchto zlozvykov je ťažké. Existuje však niekoľko praktických tipov, ktoré môžu pomôcť ľuďom s hlavou v oblakoch.
1. Pomocník v predsieni. Najdôležitejšie osobné veci ako peňaženka či telefón nosíme stále so sebou. Dámy väčšinou v kabelke a páni hocikde. Preto osobné veci strácajú častejšie muži ako ženy. Veľmi pomáha, ak doma v predsieni vyčleníte stále miesto na kľúče a ostatné drobnosti. Môže to byť vešiak, miska alebo držiak, ideálne aj s priehradkami na poštu zo schránky. Ak budete najbližšie niečo hľadať, budete vedieť, kam sa pozrieť v prvom rade.

2. Všetko vo svojom domčeku. Veci sa strácajú menej, ak má všetko svoje pridelené miesto. A nemyslia sa tým rôzne „kopy“ oblečenia vznikajúce na kreslách a stoličkách. Ak napríklad nikdy neviete nájsť ten správny ovládač, kúpte alebo vyrobte podnos na ovládače. Pri vchodových dverách je zase praktické zaviesť nádobu na sezónne veci: rukavice, šály a čapice v zime, dáždniky na jar a jeseň a slnečné okuliare v lete. Títo praktickí pomocníci vám možno zmenia život.

3. Čarovné zaklínadlo. Aj vy sa po odchode do práce vrátite skontrolovať, či ste zamkli dvere, alebo vypli žehličku? Vraciate sa k zaparkovanému autu, lebo neviete, či ste zatvorili okno? Všetko sú to činnosti, ktoré robíte podvedome, a preto si ich nepamätáte. Skúste nabudúce svoje podvedomie oklamať tým, že svoju činnosť nahlas pomenujete. Napríklad poviete: Zamykám auto. Mozog si to zapamätá a vy budete mať dušu na mieste.

4. Upracte si doma aj v hlave. Zamyslite sa nad tým, ktorú vec strácate alebo zabúdate najčastejšie. Možno je to nabíjačka, lieky, kľúče. Ak na to prídete, ľahšie sa vám bude premýšľať nad stratégiou, ako proti strácaniu bojovať. V zásade však platí, že veci sa strácajú najviac tam, kde je neporiadok. Využite začínajúcu jar na veľké upratovanie a vyhoďte všetko, čo ste nepoužívali dlhšie ako štyri roky. Ak budete mať poriadok doma, ľahšie si upracete aj vo vlastnej hlave.

5. Kašlite na uzlík vo vrecku, poistite sa. Pokiaľ patríte k nepolepšiteľným zabúdačom, ktorí dvakrát do roka menia zámky na dverách kvôli strateným alebo zabuchnutým kľúčom, oplatí sa vám poistiť sa. V rámci poistenia domácnosti je pritom možné poistiť nielen stratené kľúče, ale aj stratené či odcudzené doklady alebo platobné karty.  Poistenie vás síce organizovanosti nenaučí, ale môže vám ušetriť nemalé náklady a znížiť tak daň za vašu zábudlivosť.