pondelok 25. júla 2022

Radíme: Ako zvládať horúčavy v aute

Európu sa valia ďalšie vlny horúčav, ktoré prinášajú náročné momenty aj pre vodičov. V rozpálenom vozidle sa zvyšuje podráždenosť a stres, čo môže premeniť cestu na sériu nepríjemností. Horúčavy sú výzvou nielen pre deti alebo zvieracích miláčikov, ale aj pre skúsených vodičov. Prinášame preto rady, ako predchádzať prehriatiu vo vozidle a užiť si bezstarostnú jazdu až do cieľovej destinácie.

Pri vysokých teplotách v rozpálenom aute sa človeku zvyšuje tep, prichádza potenie, podráždenosť a stres. Rovnako sa znižuje reakčný čas vodiča, často až na úroveň jazdy pod vplyvom alkoholu. To môže samozrejme viesť k nehodám či kolíziám na ceste, ktoré zmenia bezstarostnú cestu na sériu nepríjemností. Prvým pravidlom, ako predchádzať neznesiteľným horúčavám v aute, je preto tradične prevencia. Už pri parkovaní je dobré využiť aspoň čiastočne zatienené miesto, podzemnú garáž alebo aspoň slnečnú clonu na palubnú dosku či okná. Márne nie je ani prekrytie celého vozidla bielou plachtou alebo sedadla vodiča bielym uterákom. V rámci bezpečnosti pri parkovaní vozidla netreba zabúdať ani na predmety, ktoré v ňom zostávajú. Vyhnite sa zapaľovačom, sprejom, či liekom odloženým v kabíne alebo na palubnej doske. Tie prvé totiž môžu explodovať a lieky pri vysokej teplote strácajú svoju účinnosť, aj keď sú ešte zatvorené. Pri nastupovaní do vozidla, ktoré stálo na priamom slnku, platí staré známe „ponáhľaj sa pomaly“. Čím viac času venujete jeho ochladeniu pri otvorených dverách, tým rýchlejšie sa klimatizácii podarí dostať interiér do prijateľnej teploty. „Samozrejme, netreba to preháňať ani s ňou. Rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by sa mal pohybovať medzi 5 až 7 ºC. Rovnako stále platí, že iba čistá a pripravená klimatizácia dokáže poskytnúť komfort, ktorý od nej v lete čakáme,“ hovorí Róbert Hukel.

Cestujúci v elektromobiloch môžu využiť aplikáciu na ovládanie klimatizácie zaparkovaného auta z ktoréhokoľvek miesta. Ak sa teda počas letných horúčav chystáte na výlet, môžete pár minút pred odchodom aktivovať chladenie a nasadnúť do auta s ideálnou teplotou. Ak navyše ostáva vozidlo pripojené k nabíjačke, energia na klimatizáciu sa čerpá priamo z nej a nie z batérie auta, čím sa neskracuje dojazd vozidla. Podobne to funguje aj s vyhrievaním v zimných mesiacoch. 

Pravidlá jazdy počas horúčav
1. Dodržiavajte pitný režim: Aj keď používate klimatizáciu, vaše telo si bude počas horúčav tekutiny pýtať. Najvhodnejšia je čistá voda, určite však nie ľadovo vychladená. Teplotný rozdiel iba spôsobí termoregulačný šok a zbytočné potenie. Ani kávu do pitného režimu rátať nemusíte, tá navyše dehydratuje. Pri dlhších cestách sa odporúča pribaliť do rezervy tekutiny pre všetkých členov posádky pre prípad, že budete nútení stráviť v aute viac času, ako sa rátalo.

2. Iba zdravá klimatizácia pomáha: Nezabúdajte na kontrolu a čistenie klimatizácie minimálne raz ročne. Inak hrozí slabý výkon vtedy, keď ju budete najviac potrebovať či v horšom prípade šírenie rôznych alergénov či plesní z hniloby a rozkladajúcich sa nečistôt v rôznych zákutiach zariadenia.

3. Oddýchnutý vodič je základ: Ak vyrážate na dlhšiu cestu, je samozrejmé, že vodič sadne za volant vyspatý a oddýchnutý. Hlavne pokiaľ vezie aj ďalšiu posádku, naozaj sa kvôli pár hodinám neoplatí riskovať.

4. O jedlo aj program postarané: Pokiaľ cestujete s malými deťmi alebo netrpezlivými tínedžrami, určite vyrazte na cesty s pripraveným občerstvením, nahratými audioknihami či zbalenými cestovnými hrami. Môžu vám pomôcť prekonať krízové momenty, ktoré vodiča zbytočne oberajú o sústredenie sa na jazdu. Dobrým pomocníkom počas jázd sú Simply clever vychytávky, ako držiaky na tablety či mobily.