piatok 11. decembra 2020

Brexit: Prechodné obdobie končí

Podoba Európskej únie sa od začiatku januára 2021 definitívne zmení. Pre Spojené kráľovstvo sa končí prechodné obdobie a brexit definitívne zmení spôsob, akým prebieha tok tovarov. Rokovania o konečnej podobe dohody prebiehajú a stále nie je jasné, akú budú vyzerať nové pravidlá pre obchod s Britániou. Aké povinnosti čakajú zákazníkov aj podnikateľov od nového roka?

Na dohodu o finálnej podobe brexitu ostávajú už iba posledné dni. Či sa ju však podarí dosiahnuť alebo nie, Spojené kráľovstvo už od nového roka definitívne nebude súčasťou Európskej únie. „Na nové povinnosti by sa mali pripraviť nielen podnikatelia, ktorí do Spojeného kráľovstva tovar vyvážajú, ale aj zákazníci, ktorí zvyknú objednávať tovar z britských internetových obchodov“, upozorňuje Peter Pavuk.

Objednávky z britských e-shopov: Tovar dovážaný zo Spojeného kráľovstva bude podliehať colnému konaniu. Týka sa to aj objednávok z internetových obchodov, ak bude ich cena vyššia ako 22 eur. Ak je hodnota objednávky nižšia ako táto suma, pre príjemcu sa nič nemení. Ak však cena balíka prevyšuje sumu 22 eur, zásielka bude podliehať clu a platbe DPH podľa pravidiel EÚ. „Príjemca zásielky z Veľkej Británie dostane mail alebo SMS s požiadavkou na elektronické zaplatenie cla a DPH na účet preclievateľa. Po zaplatení colného dlhu bude balík doručený v priebehu 2 – 3 pracovných dní na jeho adresu“, vysvetľuje P. Pavuk. Ak sa zákazník rozhodne sumu neuhradiť, balík bude vrátený odosielateľovi.

Povinnosti pre firmy: Nové povinnosti však čakajú aj podnikateľov, ktorí do Spojeného kráľovstva tovar vyvážajú. Firmy, ktoré chcú plynulo pokračovať v obchodovaní s partnermi vo Veľkej Británii, by mali v prvom rade požiadať o registračné a identifikačné číslo hospodárskych subjektov, takzvané EORI. Registrácia do EORI je jednoduchá a firmy ju môžu realizovať prostredníctvom webovej stránky Finančnej správy . „Samotná aktivácia môže trvať až tri dni. Bez čísla EORI však bude tovar vyvážaný do Spojeného kráľovstva zadržaný“, upozorňuje P. Pavuk. Ak firma vyváža do Spojeného kráľovstva tovar, musí sa tiež zaregistrovať pre potreby platby dane z pridanej hodnoty na britskom colnom úrade HMRC (Her Majesty´s Revenue and Customs). Pri registrácií firma dostane jedinečné identifikačné údaje, ktoré bude pri zásielkach do Veľkej Británie využívať. Celý proces registrácie prebieha on-line na stránke britskej vlády www.gov.uk. „Po úspešnej registrácií zákazník oznámi identifikačné údaje kuriérskej spoločnosti a bude ich tiež uvádzať na faktúrach“, vysvetľuje P. Pavuk. Pre produkty, ktoré chcú firmy vyvážať mimo hraníc EÚ, sú potrebné HS kódy (s vyhľadávaním pomôže stránka https://ec.europa.eu/taxation_customs). Tieto kódy umožňujú colným orgánom identifikovať produkt a určiť, akú DPH alebo colnú sadzbu treba účtovať za tovar. Pri preprave tovaru mimo Európskej únie je tiež potrebné upraviť obchodnú alebo pro forma faktúru. Tá musí obsahovať informácie týkajúce sa tovaru, ktoré použijú colné orgány na určenie sumy ciel alebo daní.

Spojené kráľovstvo oficiálne opustilo Európsku úniu 31. januára 2020 ako dôsledok referenda z roku 2016. Na konci decembra uplynie prechodné obdobie, počas ktorého by sa EÚ a Briti mali dohodnúť na nových pravidlách, ktoré by mohli zmierniť dopad brexitu na vzájomné obchodné vzťahy. Ak sa dohodu nepodarí uzavrieť, Spojené kráľovstvo sa od 1. januára 2021 zaradí medzi tzv. tretie krajiny a vzájomné obchodné vzťahy sa budú riadiť pravidlami Svetovej obchodnej organizácie.