streda 8. decembra 2021

Novinka: Aplikácie pre mýto

Ak cestujete do Poľska autom, od decembra už nezaplatíte za jazdu po vnútroštátnych diaľniciach A2 a A4 na mýtnych bránach, ale iba prostredníctvom aplikácií. Fungujú na báze plne automatických bezkontaktných platieb na základe evidenčného čísla vozidla. Včasnou kúpou mýta sa tak vyhnete pokute 500 PLN (približne 109 eur). Vodiči automobilov, motocyklov a autobusov môžu platiť v Poľsku mýto prostredníctvom štátnej aplikácie e-TOLL alebo aplikácie Autopay. Zadarmo si ich stiahnete cez Google Play aj App Store.

Autopay je automatický on-line / off-line platobný systém. Vďaka aplikácii môžu vodiči prechádzať mýtnymi úsekmi diaľnice medzi mestami bez zastavenia. Platí sa automaticky a úplne bezkontaktne. Stačí, aby aplikácia bežala na pozadí. Systém Autopay na poľských vnútroštátnych diaľniciach A2 Konin – Strykow (Lodž) a A4 Vroclav – Sosnica (Gliwice) a súkromných diaľniciach AmberOne A1 (Toruň – Gdansk) a A4 Katovice – Krakov je založený na tzv. GeoFencingu, ktorý zaznamenáva presný pohyb vozidla. Technológia dostáva informácie z telefónu len vtedy, keď auto prechádza cez vstupné a výstupné body spoplatnenej cesty. Po stiahnutí aplikácie Autopay si musíte zriadiť vlastný účet zadaním vašej emailovej adresy a telefónneho čísla, údajov o vozidle (model a evidenčné číslo) a zdroja platby (kreditná alebo debetná karta).

Podobne možno využiť aj štátnu aplikáciu e-Toll. Nevýhodou je, že ňou môžete zaplatiť len za štátne úseky diaľníc A2 Konin – Strykow a A4 Vroclav – Sosnica. Po stiahnutí aplikácie zadáte údaje o vozidle, následne zadáte plánovaný bod vjazdu a výjazdu z diaľnice a nastavíte dátum a čas platnosti elektronického lístka. E-ticket bude platný 48 hodín od zadaného dátumu. Pokiaľ ste zmenili plány, môžete ho vrátiť pred deklarovaným časom štartu cesty. Za lístok možno zaplatiť cez aplikáciu pomocou platobnej karty.