pondelok 10. januára 2022

Aktuálne: Očakávame zvýšené náklady, ale nie rast príjmu

Finančné očakávania Slovákov pre rok 2022 nie sú príliš optimistické. Osem z desiatich predpokladá, že sa zvýšia ich náklady na chod domácnosti, väčšina počíta s navýšením v rozmedzí od 40 do 120 eur mesačne. Na druhej strane takmer 60 percent Slovákov neráta s tým, že by sa ich príjmy v tomu roku zvýšili. Iba štvrtina verí, že sa ich celková finančná situácia zlepší. Viac ako polovica opýtaných neplánuje v tomto roku väčšie investície, akými sú rekonštrukcia nehnuteľnosti, kúpa auta či drahších elektrospotrebičov. Ak sa predsa len odhodlajú, financovať to chcú predovšetkým z vlastných úspor. 

Stále stúpajúce ceny energií, tovarov a služieb sa premietli aj do očakávaní Slovákov pre začínajúci sa rok 2022. Len 2 percentá opýtaných rozhodne nekalkulujú s ich navýšením, ďalších skoro 14 percent si myslí, že sa skôr nenavýšia. Prieskum pre spoločnosť Home Credit taktiež ukázal, že väčšina opýtaných počíta so zvýšením výdavkov z rodinných rozpočtov v sume do 120 eur mesačne. Pätina Slovákov očakáva nárast dokonca až do sumy 200 eur. Väčší tlak na rodinné rozpočty však nekorešponduje s tým, aké vyhliadky majú Slováci v otázke svojich príjmov. Viac ako polovica opýtaných nepočíta s tým, že by sa príjmy ich domácností zvýšili, rozhodne s tým rátajú deviati zo sto.

Hoci väčšina ľudí nepočíta s vyššími príjmami do rodinnej kasy, vyššie výdavky budú musieť utiahnuť. Približne štvrtina domácností uvádza, že nebude mať problém vykryť zvýšené náklady aj z doterajších zdrojov. Ďalšia pätina by však potrebovala na rastúce výdavky domácností pridať od 121 do 200 eur. No je tu aj 11 percent takých, ktorí by na porytie vyšších nákladov potrebovali zvýšiť svoj rozpočet domácnosti o viac ako 400 eur. Keď sa na finančné očakávania Slovákov pozrieme v globále, takmer tretina respondentov uvádza, že ich celková finančná situácia domácností v tomto roku bude rovnaká ako vlani. So zhoršením ráta 35 percent a so zlepšením 25 percent opýtaných. Finančná kondícia rodín, ktoré sa musia pripraviť sa vyššie výdavky, sa odzrkadľuje aj v ich plánoch v tomto roku. Viac ako polovica neplánuje väčšie investície ako rekonštrukcia nehnuteľnosti, kúpa auta či drahších elektrospotrebičov. Ak sa predsa len rozhodnú k väčšej investícii, financovať ju hodlajú predovšetkým z vlastných úspor (70%), ďalších 13 percent ľudí by využilo úver a viac ako 20 percent kombináciu pôžičky a úspor.