streda 22. júna 2022

Umelá inteligencia: Riziko straty zraku

Diabetes mellitus, cukrovka, nie je len metabolické ochorenie, pri ktorom je dlhodobo zvýšená hladina cukru v krvi. Časom môže pacientovi spôsobiť rôzne ďalšie zdravotné komplikácie – napríklad ochorenie ciev, problémy s obličkami alebo diabetickú retinopatiu. Nebezpečné očné ochorenie, ktoré v tom najhoršom prípade končí stratou zraku. Včasné odhalenie zmien na sietnici však znižuje riziko fatálnych komplikácií.

Štatistiky z posledných rokov na Slovensku ukazujú, že očné komplikácie trápia takmer 30 % diabetikov. Pravidelná návšteva očného lekára by preto mala byť pre diabetikov samozrejmosťou. Zdravotná poisťovňa Union preto pre svojich poistencov, ktorí trpia diabetom, pripravila unikátnu novinku. Možnosť nechať si vyšetriť zrak aplikáciou Aireen. Je založená na umelej inteligencii a oproti bežne dostupným vyšetrovacím metódam dokáže odhaliť riziko straty zraku oveľa skôr, rýchlejšie a presnejšie. Len v testovacej prevádzke vyhodnotila aplikácia 1,2 miliónov záberov očných sietnic, ktoré boli v rôznych fázach diabetickej retinopatie. No a v týchto dňoch prišla už aj na Slovensko!

Ako to funguje? Oční lekári najskôr vyhotovia snímky vášho oka. Následne spustia diagnostiku aplikácie AIREEN, a v priebehu desiatich sekúnd aplikácia zanalyzuje a vyhodnotí snímky očného pozadia s vysokou presnosťou. Výsledok o stave svojich očí sa tak dozviete prakticky okamžite. Na toto špeciálne vyšetrenie vás môže odoslať váš všeobecný lekár a tiež ošetrujúci diabetológ. Objednať sa na bezplatné vyšetrenie je možné v jednej z troch očných kliník Neovízie na Slovensku v Bratislave, Poprade a Trnave.