pondelok 2. mája 2022

Amazfit: Ako beháme

O
byvatelia Čiech a Slovenska behajú predovšetkým v jarných mesiacoch, priemerne 41 minút a spália necelých 420 kilokalórií. Tento údaj je však veľmi individuálny, záleží na tempe, váhe, kondícii a ďalších premenlivých faktoroch. Spaľovanie kalórií býva podľa všeobecných údajov zo smart hodiniek najefektívnejšie medzi 30 a 60 minútou behu. Aj tento údaj sa však líši pri každom bežcovi.

Pravidelný beh znižuje hladinu stresu v tele. Tú majú žiaľ Česi so Slovákmi všeobecne vysokú, čo dokazujú aj dáta Amazfit, podľa ktorých sa na rebríčku úrovne stresu nachádzajú  na piatom mieste v Európe. Viac sa stresujú napríklad v Taliansku či Španielsku, najmenej potom v Turecku a Holandsku. Obuť tenisky a vydať sa do prírody na aspoň polhodinový beh zaženie podľa prepočtov smart hodiniek stres a zlepší spánok. Ten je lepší u ľudí, ktorí pravidelne behajú ako u tých, ktorí tento šport nepraktizujú. Dokazuje to tzv. Sleep score, čo je škála od čísla 1 po číslo 100, podľa ktorej sa hodnotí kvalita spánku. Výsledné číslo je kombináciou dvoch faktorov: miery regenerácie a dĺžky spánku. Česi a Slováci sú najmä poobednými bežcami, najradšej totiž kilometre zdolávajú medzi 12. a 18. hodinou popoludní. Týchto bežcov je až dvakrát viac ako tých, ktorí si zvyknú zabehať radšej ráno či predpoludním. Behanie teda pravdepodobne pre mnohých slúži ako nástroj na odreagovanie sa od pracovných starostí. Ako konkrétne vyzerá rozloženie bežcov podľa častí dňa? Popoludní behá 50,9 % bežcov, predpoludním 28,7 %, večer 16,5 % a v iných časoch len 3,9 % (skoro ráno alebo v noci). Údaje vychádzajú z dát spoločnosti Zepp Health a na základe vzorky športovej aktivity realizovaných 1.667.680 behov, ktoré boli namerané cez smart hodinky Amazfit v roku 2021.

Čísla tiež ukázali, že obyvatelia Čiech a Slovenska začínajú častejšie behať v januári až v marci. Počas jari a začínajúceho leta, práve v aktuálnom druhom štvrťroku, nastáva vrchol bežeckej sezóny, respektíve možno v exteriéri vidieť najväčšie množstvo ľudí, ktorí sa behom vydávajú na svoje obľúbené trasy. Dôvodom je pravdepodobne teplejšie a priaznivejšie počasie, rovnako tak to, že sa blíži letná sezóna, kedy mnohí odchádzajú na dovolenku. Športovci ale nezaháľajú ani v ďalších častiach roka, konkrétne na jeseň a v zime, kedy na bežeckých trasách behá iba o tretinu menej ľudí ako v prvej polovici roka. V prvom kvartáli aktívne behá 28,6 % bežcov, v druhom kvartáli je ich 28,8 %, v treťom 24,7 % a v štvrtom kvartáli 17,9 %. Údaje vychádzajú z dát spoločnosti Zepp Health, na základe bežeckej aktivity vzorky najvyššie dosiahnutého štvrťročného počtu 96.494 bežcov, ktorí cez smart hodinky Amazfit v roku 2021 použili bežecký športový mód. Okrem behania Slováci a Česi vyznávajú aj ďalšie športy, napríklad prechádzky, jazda na bicykli či plávanie. Obľúbené je aj cvičenie v posilňovni. Všetky tieto aktivity, rovnako ako akýkoľvek iný pohyb, sú samozrejme prínosom pre naše zdravie, udržujú nás v kondícii a slúžia ako prevencia pred mnohými civilizačnými chorobami. Stále viac ľudí sleduje pokrok vo svojich športových výkonoch pomocou funkcií inteligentných hodiniek.